Proč nakupovat zrovna u nás?
Doprava zdarma
Při nákupu nad 2000,- Kč
Objednejte do 12:00
a my vám to pošlem ještě dnes!
Vrácení zboží
až do 30 dnů
Filtrovat produkty
Cenový limitStavVýrobce

Proteiny

Filtrovat

Proteiny patří nejen do suplementačního plánu aktivního sportovce, ale jsou také vhodným doplňkem vyvážené stravy každého člověka. Jedná se o koncentrované zdroje bílkovin pro snadné doplnění těchto důležitých makroživin v případě, kdy nejste schopni přijmout dostatek bílkovin formou pestré stravy. Každý člověk by měl v závislosti na své fyzické aktivitě přijmout denně asi 1,2 – 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. K hlavním benefitům dostatečného příjmu bílkovin patří:

  • Urychlení metabolismu – bílkoviny mají ze všech makroživin nejvyšší termický efekt, což znamená, že tělo potřebuje na jejich spálení nejvíce energie a tím dochází ke zrychlení metabolismu.
  • Podpora hubnutí – bílkoviny pomáhají s udržením svalové hmoty, ta oproti tukové tkáni spotřebovává více energie a tím napomáhá k hubnutí.
  • Podpora růstu svalů – bílkoviny jsou základním stavebním prvkem svalů a jejich dostatečný příjem podporuje budování další svalové hmoty.
  • Regenerace svalů – bílkoviny také napomáhají efektivně regenerovat poškozená svalová vlákna.
  • Snížení pocitu hladu – dostatečný příjem bílkovin zajišťuje sytost a snižuje chutě na sladké.
  • Podpora zdravých kostí – bílkoviny také slouží k udržení zdravých kostí a jsou tak důležité pro všechny jedince, kteří žijí aktivním životním stylem.

 

Proteiny se vyrábí z běžně dostupným potravin bohatých na bílkoviny. Obecně můžeme proteiny rozdělit na rostlinné a živočišné. Rostlinné proteiny se vyrábí z rostlinných zdrojů bohatých na bílkoviny, konkrétně se jedná o sóju, rýži, konopná semínka, hrách a další luštěniny. Díky tomu jsou skvělou alternativou pro vegetariány a vegany. Výhodou je také to, že se zpravidla jedná o přirozeně bezlepkové a bezlaktózové zdroje a jsou tedy vhodné i pro osoby, které mají potíže s trávením těchto látek.

 

Základní surovinou pro výrobu živočišných proteinů je především mléko, ze kterého se šetrnými technologickými postupy vyrábí populární syrovátkový protein s označením „Whey“. Ten se pak může lehce lišit svým složením, stravitelností a cenou. V nabídce tak můžete najít:

  • Syrovátkový koncentrát (WPC – Whey Protein Concentrate), který patří mezi sportovci k nejpopulárnějším z důvodu nejlepšího poměru cena / výkon. Obsahuje značné množství bílkovin (70 – 80%), které jsou poměrně rychle vstřebatelné a navíc je i cenově dostupný.
  • Syrovátkový izolát (WPI – Whey Protein Isolate) se získává dalším zpracováním syrovátkového koncentrátu, proto je o něco čistší a má vyšší podíl bílkovin (více než 80%). Navíc obsahuje také méně cukru a tuku, což ocení zejména lidé, kteří chtějí zhubnout nebo sportovci před závody. Syrovátkový izolát je vhodný také pro všechny, kteří mají problém s trávením laktózy.
  • Syrovátkový hydrolyzát (WPH – Whey Protein Hydrolysate) se vyrábí procesem hydrolýzy ze syrovátkového koncentrátu nebo izolátu, čímž vzniká ještě lépe vstřebatelný protein s obsahem bílkovin 70 – 85%. Tento typ proteinu je nejvhodnější pro rychlou regeneraci svalů po tréninku.

 

Noční protein obsahuje obvykle 70 – 80% pomalu vstřebatelných bílkovin ve formě micelárního kaseinu, který se získává filtrací z kravského mléka. Jeho pomalejší vstřebatelnost po dobu až 8 hodin je dána zvláštní kulovitou strukturou proteinu zvanou micely. Tento protein je tedy ideálním doplňkem, pokud vás čeká delší doba bez jídla a zároveň potřebujete zásobit svaly kvalitními bílkovinami.

 

Vícesložkový protein je tvořen spojením několika druhů proteinům, což zajišťuje lepší výsledné vlastnosti. Obvykle se jedná o kombinaci bílkovin s různou rychlostí vstřebávání, kombinaci různých typů syrovátkových proteinů s případnou příměsí micelárního kaseinu nebo kombinaci různých zdrojů s odlišným aminokyselinovým spektrem. Vícesložkový protein je ideální pro všechny, kteří chtějí zajistit uvolňování bílkovin v organismu po delší časové období.

Zobrazit více