



Rotopedy patří k nejvíce prodávaným trenažérům, jejich oblíbenost vychází z kombinace jednoduchého tréninku, dostupné ceny, malých nároků na prostor a snadné údržby. Rotoped může používat téměř kdokoliv, podle rozsahu zátěže si můžeme vybrat mezi základními modely pro občasný, nebo rehabilitační trénink až pro vyšší modely pro opravdu intensivní trénink v domácím prostředí.
Rotopedy dělíme do několika kategorií podle provedení a systému generování zátěže:
- Mechanické rotopedy patří mezi základní modely s velice zajímavou cenou. Konstrukčně jsou velice jednoduché a jejich brzdný systém tvoří obvodové kolo, většinou připevněné k ose pedálů, které je brzděno pomocí řemínku přiléhajícího ke kolu po jeho obvodu. Řemínek je na jedné straně uchycen k rámu pomocí pružinky a na druhé straně pomocí ocelového lanka vedoucího z voliče zátěže, kterým se řemínek napíná. Tyto modely rotopedů nebývají vybaveny zátěžovým kolem (setrvačníkem) a tak může být pohyb pedálů nerovnoměrný.
- Magnetické rotopedy jsou nejprodávanějšími modely. Jejich zátěžový systém spočívá v třmenu s permanentním magnetem, který se při změně zátěže přibližuje, nebo oddaluje od zátěžového kola. Tento systém je bezporuchový, bezúdržbový a tichý. Dále se rozlišuje, zda je zátěž ovládaná mechanicky, nebo elektronicky - těmto modelům se říká ergometry a díky automatické regulaci jsou schopny měnit průběh zátěže během spuštěného programu.
- Vzduchové rotopedy jsou vybaveny ventilátorovým kolem, které je hlučnější, ale přirozeně generuje exponenciální zátěž (čím je pohyb rychlejší, tím je zátěž větší). Vzduchové trenažéry jsou mnohdy vybaveny také systémem magnetické brzdy, tyto modely mají velký rozsah nastavení zátěže.
- Elektro-magnetické ergometry patří k nejvyšším modelům a jejich brzdný systém je řešen pomocí zátěžového kola, ke kterému přiléhá indukční cívka. V cívce se pomocí proudu generuje magnetické pole, které následně ovlivňuje zátěž. Tento způsob umožňuje měnit zátěž téměř okamžitě a zároveň má nejširší rozsah zátěže.
- samostatnou kategorii tvoří horizontální rotopedy, takzvané recumbenty, ty se používají, pokud Vám trénink bez opory zad není příjemný, nebo pokud trpíte na bolesti zad.