POSILOVACÍ ODPOROVÉ GUMY

K ČEMU SLOUŽÍ POSILOVACÍ GUMY?

Možná sis už všiml, že posilovací odporové gumy jsou hitem poslední doby, a ještě aby ne! Jsou to jednoduché, ale velmi účinné fitness pomůcky se kterými efektivně procvičíš všechny svalové partie bez činek a strojů. Hodí se jak pro začátečníky, tak pro pokročilé a mají všestranné využití. Můžeš je využívat buď odporově jako externí zátěž při zvyšování náročnosti daného cviku (např. při dřepech nebo bench-pressech) nebo podpůrně, kdy odlehčí celkovou hmotnost těla a pomůže ti při cvičení, na které zatím nejsi dostatečně zdatný (např. při shybech na hrazdě).

Využiješ je nejen na domácí cvičení, ale také jako doplněk při cvičení aerobiku, pilates, jógy, zumby, gymnastiky, při bojových sportech, během strečinku nebo při rehabilitacích. Díky svým rozměrům si je jednoduše vezmeš kdekoli sebou, jsou ideální na cesty nebo dovolenou, kde není dostatek prostoru nebo času na cvičení v posilovně. Pomocí různých parametrů, jako je síla tahu, délka, šířka nebo dokonce forma gumy (smyčka nebo páska), si snadno sestavíš všestranný posilovací trénink, procvičíš celé tělo s adekvátní zátěží a udržíš se tak stále ve formě.

A nespornou výhodou je jejich nízká pořizovací cena, gumy tě vyjdou na pár kaček. Chceš se dozvědět více? Pak čti dále ;)

 

TYPY POSILOVACÍCH GUM

Posilovací gumy najdeš pod různými názvy jako například gumy na pilates, tréninkové gumy, cvičební gumy, rehabilitační gumy apod. Podle zpracování se rozlišují na posilovací gumy spojené do smyčky nebo se samostatnými konci. Pojďme se na ně tedy kouknout blíže:

 

      

Z JAKÝCH MATERIÁLŮ SE POSILOVACÍ GUMY VYRÁBÍ?

Nejběžnější materiál pro výrobu posilovacích gum je latex nebo textil.

 

ODPOR POSILOVACÍCH GUM

Nevíš si rady s výběrem nejvhodnějšího typu? Neboj, není to tak obtížné jak by se na první pohled mohlo zdát. Gumy se od sebe liší zejména mírou odporu a každé gumě je přiřazen rozsah v kilogramech. Ten udává, jaký odpor guma klade při lehkém a maximálním zatížení. Pro snadnější orientaci jsou jednotlivé stupně odlišeny také barevně, u jednotlivých výrobců se však tyto barvy mohou nepatrně lišit a proto je třeba vždy sledovat zejména hodnoty odporu v kilogramech. Gumy tedy můžeme podle stupně odporu rozdělit do třech základních kategorií.

    

HMS GU04 červená  /  HMS GU05 žlutá  /  HMS GU06 růžová

 

    

HMS GU05 zelená  /  HMS GU04 modrá  /  HMS GU06 modrá

 

    

HMS GU05 oranžová  /  HMS GU05 limetková  /  HMS GU06 oranžová

 

KTERÝ MODEL JE IDEÁLNÍ?

Neexistuje dokonalá guma, která by vyhovovala všem. Výběr nejvhodnějšího typu se odvíjí od tvé fyzické kondice, hmotnosti a způsobu využití gum, tedy jaký druh tréninku chceš provádět. Pro podpůrné cvičení na hrazdě totiž využiješ jiný typ gumy než pro strečink nebo rehabilitaci. Co se týče tvé zdatnosti, pokud jsi začátečník, budeš pro své podpůrné cvičení potřebovat gumu s vyšším odporem než vysportovaný atlet, kterému guma pouze pomůže překonat mrtvý bod při muscle-upech. V úvahu je také potřeba vzít svou hmotnost, při vyšší tělesné váze je vhodnější guma s vyšším odporem.

Pamatuj, že čím silnější guma, tím větší odpor. A naopak čím je guma užší a tenčí, tím menší odpor bude při cvičení klást. Také by sis měl uvědomit, že posilovací guma není činka, její odpor tedy není pevný a se zatížením můžeš pracovat.

Chceš příklad? Použiješ-li červenou gumu s odporem mezi 9 a 16 kg, nasadíš si ji na kotníky a zvedneš jednu nohu o úhel 40°, můžeš očekávat zatížení kolem spodní hranice 9 kg. Pokud ale zvedneš nohu o dalších 40° výše, jistě se přiblížíš k hranici zatížení 16 kg. Samozřejmě se jedná o přibližné předpoklady, protože člověk vysoký 160 cm s kratšíma nohama bude mít jiné hodnoty zatížení než člověk, který měří 180 cm a má mnohem delší nohy. Z výše uvedených údajů vyplývá, že je lepší si koupit gumu s lehčím odporem, protože je snazší provést cvik správně a zasáhnout tak horní rozsah gumy, než se snažit provést cvik „napůl” se silnější gumou.

Ideální volbou nejen do začátků je sada posilovacích gum s různými odpory, se kterými můžeš bez problémů provádět trénink celého těla a zároveň umožňují postupný přechod na vyšší zátěže. Budou se ti tedy hodit jak v začátcích, tak v pokročilé fázi cvičení, pro rehabilitaci i kondiční trénink.

 

TIPY NA CVIČENÍ

Chceš pár tipů pro svůj trénink s hip bandy? Zacvič si s Denisou sérií cviků na nohy a zadek:

 

Pro inspiraci na trénink horních i dolních partií s mini loopy koukni zde:

 

S posilovacími gumami je najednou vše o trochu těžší. Přidaný odpor se zdá být malý, ale dokáže dát pořádně zabrat! Tak co, už máš tu svoji? Nezapomeň nás také sledovat na sociálních sítích Facebook, Instagram a YouTube.

 

Team 2sport.cz