Pořizuješ si freestyle koloběžku, ale nevíš podle čeho vybírat? Vše záleží na stylu jízdy, který preferuješ. V tomto článku si projdeme několik kritérií, které ti pomohou lépe se rozhodnout.
K čemu využiješ freestyle koloběžku?
Hledáš koloběžku na streetové použití, u-rampu nebo nácvik triků ve skateparku? Pak je freestyle koloběžka přesně to pravé co hledáš! Jedná se o koloběžku s malými koly a odlehčeným hliníkovým rámem pro ty nejlepší triky. U drtivé většiny modelů lze také otáčet řídítky o 360° pro maximální styl při skocích.
K čemu přihlédnout při výběru?
Jedním z hlavních kritérií při výběru koloběžky je výška jezdce, respektive výška řídítek koloběžky, které nelze na rozdíl od skládacích modelů výškově nastavit. Freestyle koloběžky jsou již od pohledu relativně nízké, přesto by ses při jízdě neměl hrbit ani mít zcela napnuté ruce. Koloběžky pro začátečníky jsou určeny převážně dětem s výškou do 170 cm, pokud jsi vyšší začátečník, měl bys vybírat z pokročilejších konstrukcí. Nikdy ale nevybírej větší koloběžku s myšlenkou, že „do toho dorosteš“. Koloběžka, která je větší, je těžko ovladatelná, což ztěžuje jízdu a může vést k nehodám. Ideální je si koloběžku vyzkoušet, jak se na ni cítíš, když stojíš a projet se pár metrů. Je pohodlná? Snadno ovladatelná? Pak jsi pravděpodobně našel tu správnou velikost. Pokud však nemáš možnost si koloběžku projet, můžeš se řídit orientační tabulkou:
výška jezdce výška řídítek orientační věk
120-150 cm 40-50 cm 6-10 let
130-160 cm 45-55 cm 8-12 let
140-170 cm 50-60 cm 10-13 let
150-180 cm 55-65 cm 11-15 let
160-190 cm 60-70 cm 13-17 let
170-200 cm 65 a více cm 15 a více let
Dalším aspektem, ke kterému bys měl přihlédnout je věk, který úzce souvisí s technickou vyspělostí jezdce. Ze začátku se tedy při výběru koloběžky můžeš řídit i podle věku a ceny. Zatímco začátečníkům ve věku okolo 8 let dostačují koloběžky v hodnotě od 1 500 Kč, začátečník ve věku 11 a více let by měl zvažovat koloběžky pevnější, v hodnotě od 2 500 Kč výše. Jezdcům mladším 8 let se freestyle koloběžky nedoporučují vzhledem ke hmotnosti, která se pohybuje kolem 3,5 kg.
Pokud jsi začátečník a rozhoduješ se, kolik do koloběžky investovat, zvol levnější variantu, a když tě sport chytne, udělej si pak radost modelem vyšší třídy: koloběžky pro začátečníky v cenové relaci do 2 000 Kč.
Samozřejmě že i začátečník si může rovnou pořídit lepší model, ale musí počítat s 2x až 3x vyšší cenou. Na druhou stranu, někdy se tato investice vyplatí, jezdec je pak spokojenější a koloběžka mu déle vydrží: koloběžky pro středně pokročilé v cenové relaci od 2 000 Kč.
Deska je na koloběžce jedna z nejzásadnějších komponent, podle kterých bys měl vybírat. Vyrábějí se z mnoha materiálů s různými parametry a určitě je tedy důležité vybrat tu správnou. Desky mohou být různých šířek (10-13 cm) a délek (45-58 cm). Obecně však platí, že delší a širší desky jsou pro jezdce pohodlnější a jsou vhodné na street použití. Kratší a užší desky jsou zase vhodnější do skateparku, protože jsou zároveň lehčí a lépe ovladatelné. Kratší desky doporučujeme také pro začátečníky. Mezi nejvíce prodávané koloběžky na trhu patří modely s vícekomorovou platformou. Jedná se o modely, kde je konstrukce nášlapu vyrobena ze dvou vrstev spojených přepážkami, které tvoří jednotlivé komory. Díky tomu je koloběžka sice těžší, ale zároveň velice pevná, což umožňuje vysoké zatížení jak statické (hmotnost jezdce) tak dynamické (triky a skoky). U doskoků z výšky je právě tuhost platformy nejdůležitějším parametrem při výběru koloběžky. Při dopadu totiž působí na platformu mnohonásobně vyšší síly, které vícekomorová konstrukce dokáže rozložit a tím prodlužuje životnost koloběžky. Vícekomorová konstrukce najde uplatnění také při skluzech a „slajdech“, při kterých dochází k obrušování spodní hrany nášlapu. Důležité je zmínit také tvar desky v příčném řezu, který má vliv na bezpečnost a manévrovatelnost při provádění triků. Nejideálnější je krabicový tvar desky bez ostrých hran. Některé začátečnické nebo nejlevnější modely mívají ostré hrany na bocích a nejsou tak vhodné pro triky, u kterých se točí s deskou.
Řídítka určují, jaký budeš mít z jízdy pocit. Důležitá je především jejich výška a šířka. Výška řídítek souvisí s výškou jezdce a rozebírali jsme ji již výše. Co se týče šířky, současným trendem jsou co nejširší řídítka, protože se tak koloběžka snadněji ovládá. Tvar řídítek se rozděluje na „T-bar“ (téčková) a „Y-bar“ (BMX styl). Velkou roli hraje i materiál řídíte, kdy ocelová řídítka jsou pevnější, ale zase těžší a levnější. Hliníková řídítka jsou sice lehoučká, ale zase méně odolná a dražší. Tato řídítka jsou vhodná pro začátečníka a středně pokročilého jezdce. Pokročilý jezdec naopak potřebuje pevnější řídítka ocelová. Standardní průměr ocelových řídítek, které nabízí koloběžky NILS Extreme je 31,8 mm. Řídítka jsou zakončena úchytovými gripy a u všech modelů je možné řídítky otáčet o 360°.
Vidlice je zásadní komponent ovlivňující celkovou odolnost freestyle koloběžky. Vidlice skrze hlavové složení propojuje řídítka, desku a přední kolečko. Na výběr jsou vidlice ocelové, které jsou levnější a těžší, nebo oblíbenější vidlice hliníkové, které jsou dražší a lehčí.
Hlavové složení neboli headset je ložisko umístěné v hrdle desky. To umožňuje vidlici se hladce a bez problému otáčet v hlavové trubce a koloběžce zatáčet a dělat triky. Pokud je hlavové složení méně kvalitní, hrozí rychlé opotřebení, které ovlivňuje hladkost protáčení řídítek, které je potřebné při provádění pokročilejších triků.
Obecně platí, že větší kolečka jsou rychlejší a lépe překonávají překážky. Standardní rozměr koleček u freestyle koloběžek je 110 mm. U koloběžek pro začátečníky jsou kolečka ještě menší o rozměru 100 mm. Kolečka o velikosti 120 až 125 mm jsou vyhledávaná u pokročilých jezdců. Do skateparku jsou vhodnější plná kolečka, protože jsou odolnější při skákání na rampách. Kolečka s paprskovým středem jsou zase vhodnější na street jízdu kvůli své lehkosti. Pro pokročilejší triky mohou být kolečka doplněny také o pegy, což jsou stupačky upevněné ve středu kolečka. Začátečníkům však pegy spíše nedoporučujeme.
Ložiska se označují podle přesnosti na ABEC 1 až ABEC 9. Čím je číslo větší, tím jsou ložiska přesnější a zároveň rychlejší.
Všechny freestyle koloběžky mají pouze zadní brzdu. Ta může být buď pružinová nebo oblíbenější nášlapná brzda typu flex, která je napevno přichycena k desce a při sešlápnutí se flexibilně prohne. Všechny koloběžky NILS Extreme jsou osazeny bezpečnou nášlapnou brzdou Flexi Fender.
Nosnost u freestyle koloběžek se standardně uvádí v rozmezí 80 až 100 kg. Koloběžky jsou však konstruovány tak, aby snesly mnohem větší zatížení, protože se musí zohlednit i to, že váha jezdce působící na koloběžku se při skocích 2x až 3x znásobuje.
U nás si vybereš zaručeně kvalitní koloběžku za super cenu. Koukni na unboxing video jedné z našich koloběžek.
Na závěr bychom ti chtěli připomenout, ať nikdy nepodceňuješ bezpečnost. Ke koloběžkám rozhodně doporučujeme pořídit si také helmu a chrániče. V naší nabídce najdeš obrovské množství modelů v originálních barvách, ve kterých se budeš cítit nejen bezpečně, ale také pohodlně a stylově.
Freestyle koloběžka je skvělý parťák pro tvé volnočasové aktivity, se kterým si užiješ opravdovou zábavu! Už máš svého favorita? Pokud si stále nevíš rady s výběrem, neváhej a kontaktuj nás. Určitě společně najdeme model podle tvých představ.
Team 2sport.cz